Korzyści płynące z wyostrzenia uwagi w...
Co oznacza dla Ciebie dyskusja na temat „koncentracji”? Skupienie się na tym, czego chcesz od życia, jest ważne dla sukcesu. Większość ludzi, którzy odnoszą duże sukcesy w tym, co robią, skłaniani do poufnych informacji, stwierdza, że aby coś osiągnąć, trzeba być skoncentrowanym na wszystkich swoich wysiłkach. Ten proces zaczyna się od ustalenia celów. Jeśli dana osoba ma szeroką wizję sukcesu i gdzie ostatecznie chce „być” w życiu, musi najpierw wyznaczyć cele, które podążają w kierunku tej szerokiej ścieżki sukcesu. Z drugiej strony osoba, która skupia się na osiągnięciu prawie niemożliwego celu, bez dodatkowego planowania, narażałaby się na porażkę.
Czym jest skupienie? Wszyscy znają naukowe znaczenie tego terminu – przynajmniej niejasno – polegające na maksymalizacji klarowności i wyrazistości obrazu za pomocą systemu optycznego. Istnieje również znaczenie słowa skupienie, które pochodzi ze studiów psychologicznych. Focus jest opisywany jako naturalnie zachodzący proces, w którym osoba koncentruje swoją uwagę lub energię na danym przedmiocie. Ten rodzaj skupienia był często stosowany w terapii, a także w bardziej profesjonalnych placówkach, takich jak biuro pracy lub grupa kościelna.
Pewien psychoterapeuta próbował wyjaśnić tę aktywność skupienia, porównując jej wartości z „odczuwanym zmysłem”, który został zdefiniowany jako „przedwerbalne poczucie czegoś”. Twierdził, że wiele z tego, co dana osoba wie (zdobytej poprzez naukę i doświadczenie), nigdy nie zostało świadomie powiedziane ani nawet pomyślane. To tak, jakby osoba doświadczała czegoś wewnętrznie. To nie jest emocja, ponieważ emocja najczęściej wynika ze świadomego myślenia. Ten psychoterapeuta porównał to raczej do odczuwania przez ciało czegoś, co było bliskie, wrażenia „coś nadchodzi”, jakby sytuacja się rozwijała lub nawet oczekiwano następnych kilku linijek wiersza. Ponadto argumentował, że odczuwany sens niekoniecznie musi być wyjaśniony słowami, ale jest „namacalny”. Twierdził, że skupiając się, można sprawić, by odczuwany sens był bardziej namacalny. Obserwował, jak jego klienci przechodzą od fazy zamętu (z długimi przerwami i dźwiękami „uh”) do głębszego poziomu jasności i zrozumienia po pracy z odczuwanym zmysłem poprzez technikę skupienia.
Skupienie się dzisiaj
Pomijając teorie tej osoby, co oznacza koncentracja dla zwykłego mężczyzny lub kobiety szukającej zmiany w życiu? Inną definicją skupienia jest „spowodowanie zbieżności w punkcie centralnym lub w jego kierunku”. Wskazuje to na precyzyjny plan, jak w tworzeniu zbieżnego celu, w przeciwieństwie do arbitralnego poruszania się w różnych kierunkach. Jest to ważne dla zrozumienia praktyki skupiania się. Skupienie pozwala umysłowi na progresywną konwergencję w kierunku określonego obrazu lub idei. Zamiast pozwolić swojemu umysłowi zrelaksować się i płynąć w dowolnym kierunku, ograniczasz wszystkie inne myśli i koncentrujesz się na jednym konkretnym obiekcie. Techniki skupienia w terapii zwykle kojarzą się z terapią medytacyjną lub nawet hipnoterapią, w zależności od lekarza i przypadku. Podobnie techniki skupienia są wykorzystywane w różnych dziedzinach daleko poza środowiskiem psychiatrycznym; techniki te są używane przez nauczycieli, przywódców religijnych, właścicieli firm i menedżerów. Dzieje się tak, ponieważ koncentracja jest zasadniczo narzędziem nauczania. Skupianie jest praktykowane na całym świecie w różnych celach, ponieważ można sobie wyobrazić, że miliony osób, jak również liczne zorganizowane grupy, mają bardzo różne motywacje.
Koncentracja na sukcesie
Tu właśnie pojawia się znaczenie skupienia. Kiedy skupiasz się na celu, jesteś w stanie zwizualizować fizyczne parametry każdego komponentu. Jesteś w stanie wyobrazić sobie końcowe rezultaty wszystkimi pięcioma zmysłami, przedwcześnie ciesząc się swoją nagrodą, która następnie służy jako dodatkowa motywacja. Możesz skupić się na specyfice ekonomii i logistyki, nad którą większość ludzi nie poświęciłaby wiele uwagi. Kiedy skupisz całą swoją uwagę i energię na osiągnięciu realistycznego celu, staniesz się potężny we wszystkich swoich przedsięwzięciach.
Wiesz, że w końcu odniesiesz sukces, a nie dlatego, że jesteś predestynowany lub naiwnie przewidujesz, że wszystko się ułoży. Raczej masz motywację, aby pozostać na kursie. Jesteś gotów przegrupować swoje wysiłki po niepowodzeniu i zdeterminowany, aby zrealizować nowy plan, o ile ostatecznie doprowadzi cię do tego samego celu. Takiej determinacji brakuje większości ludzi, nawet tych ambitnych. Koncentrując się głęboko na swoich celach życiowych, zwiększasz prawdopodobieństwo sukcesu. Porażka nie wchodzi w grę, ponieważ nie uważasz niepowodzenia za porażkę; to tylko wyzwanie do pokonania.
Zobacz jak praktykować focusing
Dodaj komentarz