Co to są aminokwasy
Aminokwas jest kwasem organicznym, w którym jeden lub więcej atomów wodoru zastąpiono grupą NH2. Jest jednym ze związków organicznych, które stanowią końcowy produkt rozpadu białek. Wszystkie białka składają się z aminokwasów. Aminokwas zawiera atom węgla, wolną grupę (zawierającą azot-NH2) i grupę karboksylową (COOH). Aminokwasy są amfoteryczne w reakcjach i tworzą sole zarówno z kwasami, jak i zasadami. Aminokwasy w organizmie są pochodnymi nasyconych kwasów tłuszczowych. Aminokwasy są bezbarwną, krystaliczną substancją, rozpuszczalną w wodzie, łatwo dyfuzyjną i (z wyjątkiem glicyny) optycznie czynną. Gdy grupy aminowe i karboksylowe aminokwasów łączą reszty kwasowe. Peptyd składa się zatem z 2 lub więcej reszt aminokwasowych połączonych wiązaniami peptydowymi.
Metabolizm białek oznacza metabolizm aminokwasów. Istnieje ciągła wymiana aminokwasów z tkanek do krwi i innych płynów ustrojowych i odwrotnie z płynów ustrojowych do tkanek. Wielkość puli aminokwasów reprezentuje równowagę między usuwaniem a dodawaniem aminokwasów w dwóch grupach w zależności od formy, w jakiej aminokwasy są stosowane.
I. Funkcje pełnione przez nienaruszony aminokwas
1. Synteza protoplazmy komórkowej. Aminokwasy są niezbędne do budowy żywych komórek, ponieważ białka są ich głównymi i niezbędnymi składnikami.
2. Podejmowanie zużycia. Aminokwasy naprawiają uszkodzone części, gdy białka tkankowe rozkładają się podczas metabolizmu.
3. Przechowywanie białka. U osób dorosłych/w podeszłym wieku rozkład białek przekracza syntezę białek; Białka nie mogą być przechowywane, gdy ustalona jest równowaga azotowa. Ale mogą być przechowywane w wieku aktywnym / rosnącym, kiedy synteza białek przekracza rozpad białek.
4. Aminokwasy egzogenne: Istnieją pewne aminokwasy, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie, ale są niezbędne do wzrostu i utrzymania życia.
5. Inny proces syntezy. Aminokwasy pomagają w syntezie kwasów żółciowych, białek osocza, hemoglobiny, hormonów, enzymów, białek mleka karmiących matek, glutationu i cytochromu, puryny i pirymidyny, melaniny, przeciwciał, a także w tworzeniu rodypsyny i mocznika. Gdy powyższe funkcje pełnią aminokwasy w postaci taktycznej, do wymaganego etapu, nadmiarowe ilości aminokwasów rozkładają się i przechodzą następną kolejną grupę funkcji.
II. Funkcje aminokwasów podczas rozpadu
1. Zaopatrzenie w energię. Aminokwasy uwalniają energię podczas rozpadu w tempie 4,3 kalorii na gram białka.
2. Dynamiczna akcja. Aminokwasy rozkładając się, wydzielają specyficzne działanie stymulujące w stopniu około 30% na metabolizm tkankowy.
3. Deaminacja. Podczas deaminacji pod wpływem określonych enzymów aminokwas traci swoją korzonkę na część azotową i część nieazotową, z których każda pełni odrębną funkcję.
Część azotowa, amoniak, w dużej części (80%) jest przekształcana w mocznik, a mniejsza część łączy się z kwasami, tworząc sole amonowe. Jest również wykorzystywany do syntezy prostych aminokwasów, takich jak glicyna, alanina, kwas glutaminowy; oraz niektóre substancje azotowe, takie jak kreacja, puryna, kwas moczowy, pirymidyna, lecytyna itp.
Pozostałości nieazotowe są wykorzystywane jako węglowodany, a niektóre rozkładają się również jako kwasy tłuszczowe w organizmie. Składniki siarki i fosforu są przekształcane w ich związki przed wydaleniem.
Sprawdź więcej na https://www.aleeko.pl/kategoria/684-adaptogeny-i-aminokwasy.html